logo.png

!-Strefy roślinne na Ziemi-!

"Przyroda nie zna nagrody ni kary,zna tylko konsekwencje" R.Ingersoll Jest: 11 PaĹşdziernika 2024



menu Index



menu Lasy strefy


Umiarkowanej




menu Strefa Morza


Śródziemnego




menu Tajga i Tundra



menu Sawanny AfrykaÅ„skie


i Pustynie




menu Góry Europy



menu Las Równikowy



menu Autor strony



GÓRY EUROPY


        Na spacer po górach, nawet podczas Å‚adnej pogody, należy zabrać ciepÅ‚e ubranie. Gdyż im wyżej wchodzimy, tym niższa jest temperatura i tym częściej wystÄ™pujÄ… deszcze. W zależnoÅ›ci od wysokoÅ›ci zmiana klimatu pociÄ…ga za sobÄ… piÄ™trowe rozmieszczenie roÅ›linnoÅ›ci, bardzo charakterystycznej dla tego Å›rodowiska.

        RzeczywiÅ›cie, wejÅ›cie 70 m pod górÄ™ w kierunku szczytu równa siÄ™ przesuniÄ™ciu 100 km na północ. RoÅ›linność górska odzwierciedla zmiany klimatyczne i charakteryzuje siÄ™ piÄ™trowym rozmieszczeniem zależnym od wysokoÅ›ci nad poziomem morza. Na zboczach Alp wyróżniamy cztery wyraĹşne zaznaczajÄ…ce siÄ™ piÄ™tra.

Piętra Dolne

        U podnóży gór (piÄ™tro podgórskie) zbocza o wilgotnych glebach, które nie zostaÅ‚y wykorzystane pod uprawÄ™, pokryte sÄ… dÄ™bowymi lasami. Na suchych zboczach do wysokoÅ›ci 600 m n.p.m. uprawiana jest winoroÅ›l. Tam, gdzie ziemia nie jest uprawiana, a gleba jest wapienna, przeważa dÄ…b omszony, natomiast na glebie zawierajÄ…cej krzem przeważa kasztan.

        Powyżej (niższe piÄ™tra górskie) sÄ… szczególnie korzystne warunki dla buku. RoÅ›nie on do wysokoÅ›ci 1300 m n.p.m. Na nasÅ‚onecznionych zboczach i wapiennej glebie roÅ›nie także klon oraz bardzo obficie wystÄ™puje sosna zwyczajna - drzewo ubogich gleb.

        Wyższe piÄ™tro górskie rozciÄ…ga siÄ™ na wysokoÅ›ci 1300-1600 m n.p.m. i jest piÄ™trem wystÄ™powania jodÅ‚y, którÄ… czÄ™sto zastÄ™puje Å›wierk. W tych cienistych lasach wyrasta zaledwie kilka rodzajów niskich roÅ›lin, np. borówka czarna, pszenica i kosmatka olbrzymia.

W Kierunku Szczytu

        Na wysokoÅ›ci 1600-2300 m n.p.m. (piÄ™tro podalpejskie) najniżej wystÄ™pujÄ… Å›wierki i olchy, a nastÄ™pnie, w miarÄ™ wzrostu wysokoÅ›ci, sosny (w szczególnoÅ›ci limba) - na zboczach o glebach wilgotnych i modrzewie - na zboczach o glebach suchych. Wyżej nie wystÄ™puje ani sosna ani modrzew. Na skaÅ‚ach wilgotnych rosnÄ… już tylko nieliczne krzewy, jak wspaniaÅ‚e różaneczki o czerwonych kwiatach i azalie, wytrzymaÅ‚e na niskÄ… temperaturÄ™. Na stokach suchych drzewa ustÄ™pujÄ… miejsca Å‚Ä…kom (wykorzystywanym latem na pastwiska dla bydÅ‚a). Å?Ä…ki stanowiÄ… piÄ™tro alpejskie charakteryzujÄ…ce siÄ™ caÅ‚kowitym brakiem drzew i krzewów. Natomiast rosnÄ… tam trawy i licznych gatunków, takie jak turzyca, trawy przemieszane z goryczkÄ… oraz roÅ›liny z rodziny zÅ‚ożonych i baldaszkowych, takie jak zÅ‚ocieĹ„, szarotka i trybula leÅ›na.

        Tuż przed granicÄ… wiecznego Å›niegu wystÄ™pujÄ… jedynie roÅ›liny kilku gatunków przyczepione w zagÅ‚Ä™bieniach skalnych: goĹşdzik alpejski i jaskier lodnikowy - jedna z roÅ›lin, która roÅ›nie w najwyższych partiach gór w Europie.

image image image
Szarotka Wrzos Borówka
image image image
Jałowie Świerk Buk
Ekologia - Copyright 2002 - 2007 Marcin Mirończuk. Strona o strefach roślinnych na Ziemi. Kontakt - maly_m3@o2.pl

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!